Опис

   Якщо ви втомилися від галасливого міста. Сірі стіни будинків викликають чорну меланхолію. А мурашники громадського транспорту клаустрофобію. Значить вам час приїхати сюди. У чарівний парк, створений заради кохання... ...кохання одного з найбагатших польських магнатів Станіслава Потоцького до чарівної Софії.

   Про цю жінку можна писати романи, здатні затьмарити пригоди Анжеліки. «Прекрасна гречанка», яка за однією з версій претендує на походження зі старовинного грецького роду (за іншою, дочка торговця худобою), побувала за своє життя куртизанкою, звідницею, дружиною і коханкою кількох шляхетних дворян, включаючи Григорія Потьомкіна. Розумниця, красуня, яка за чутками, не цуралася політичних і шпигунських ігрищ.

  

  Але головна її заслуга в іншому. Саме Софія, зачарована парком Аркадія, розташованим недалеко від Неборова, тонко натякнула закоханому Потоцькому, що в його уманських володіннях було б непогано влаштувати щось подібне. Так почалася історія Софіївського парку.

  

  Потім у цієї пари було багато і доброго і поганого, але свою роль для історії вони виконали сповна. Ще у 1796, в урочищі Кам'янка, інженер Людвіг Метцель приймається за будівництво парку, присвяченого Софії Глявоне (Потоцькою вона стане лише у квітні 1798). Звучали вибухи, стукали кирки робітників, які вирубували у природних скелях майбутні гроти Діани і Каліпсо, організовувалася водна система, рилися ставки, висаджувалися дерева і чагарники. Загалом, тут працювало більше 800 селян. А витрати на будівництво склали 2 000 250 рублів сріблом. У травні 1802 року Софія вже прогулювалася алеями свого «подаруночка до дня народження», точніше іменин. Парку, названого її ім'ям.

   Власницею Софіївки, крім Потоцької, побувала ще одна важлива особа. У 1832, після повстання у Польщі і конфіскації всіх володінь Потоцьких, імператор Микола I дарує парк своїй дружині – Олександрі Федорівні. Зараз у Національному дендрологічному парку України «Софіївка», який заодно є науково-дослідним інститутом Національної академії наук України, ви зможете познайомитися з 3323 видами, формами, сортами місцевих і екзотичних дерев і кущів. Якщо вистачить часу, звичайно.

  

 

   Софіївці у наш час забезпечений прекрасний догляд. Тут ви побачите дива садово-паркового мистецтва, які радують око вже кілька поколінь. Наприклад, ось цей зелений лабіринт із загадковою назвою «Арборетум імені В.В. Пашкевича».

  

   Лабіринт розташований північній частині і названий на честь його творця, відомого вченого-рослинника. Арборетум – це англійський парк. Якраз тут зосереджена найбільша кількість екзотичних рослин, яскравих квітів, що підкреслюють соковиту зелень і продуманість композиції.
Арборетум розбитий у вигляді трикутника, у центрі його встановлено невеликий, але симпатичний фонтан із чашею. Відвідувачі люблять лежати на газонах у цій частині парку та влаштовувати пікніки.
На чималій площі парку – 179,2 га – крім рослинності, є ще багато цікавого, створеного руками людини у співавторстві з величною природою:

-Павільйон Флори.

-Фонтан «Змія».

-Площу зборів.

-Тарпейська скеля.

-Венеціанський місток.

-Грот страху і сумнівів.

-Грот Сцилли.

-Великий водоспад.

-Статуї давньоримських і грецьких богів і героїв.

-Долина Циклопів.

-Підземна річка.

-Граціозні лебеді і кумедні качури у ставку.

 І таких «родзинок» у парку більше сотні. Ви ніби занурюєтеся у античність. З головою. І виринати звідти не хочеться. 

Зазвичай місто Умань вважається класикою українського туризму лише через дивовижний парк «Софіївка». Насправді ж тут є що подивитися не лише в парку...

 Приєднуйся до нас, щоб побачити Умань по новому!