6 травня

 

 

Опис

Цього разу ми запрошуємо Вас помандрувати мальовничим Поділлям. Не так далеко від Вінниці, близько 155 кілометрів знаходиться село Буша - джерело історичних фактів, легенд, пам’яток культури і самобутньої природи, що розташоване при злитті річок Мурафа і Бушанка в Ямпільському районі, а в Могилів-Подільському районі ми відвідаємо не менш цікаве місце - європейську пам’ятку духовності й віри Лядівський скельний храм. Цей храм точений легендами, овіяний таємничими подіями і саме із цього священного клаптику землі ми розпочнемо нашу мандрівку та відкриємо усі таємниці с. Лядова.

    

Дана місцевість належить до унікальних природних об’єктів Середнього Придністров’я. Особливістю ландшафту є наявність великого каньйону. Крім того, Ви матимете змогу побачити мальовничі витвори природи с. Лядова. Однак перлиною цього краю вважають храм – Лядовський скельний монастир. Саме тут відчувається духовний зв'язок людини з природою, саме тут усвідомлюється головне призначення людини – творити добро.   

    

Лядовський Усікновенський скельний чоловічий монастир знаходиться на лівому березі Дністра, на кордоні з Молдовою. Неподалік у Дністер впадає маленька річка Лядава, поряд з якою розташовано село з однойменною назвою. Історики називають Лядовську обитель дивним пам'ятником загадкового минулого, і відзначають її духовну та культурну значимість протягом більш ніж 1000-річної історії Православ'я на нашій землі.

Перший і головний печерний храм Лядовського монастиря присвячений в ім'я Усікновення глави Іоанна Предтечі. Із зовнішнього боку цього храму височить величезний монумент - неотесана брила вапняку, яка зверху донизу покрита численними стародавніми написами на різних мовах і різними емблематичними зображеннями, які робилися відвідувачами і паломниками цього монастиря.

  

Це можна вважати єдиним відомим нам стародавнім монастирським літописом, що зберігся до наших днів. Внизу під храмом і ліворуч від нього також збереглися древні крипти-кістниці. Другий храм з'єднаний з першим переходом в товщі крейдяної скелі, і присвячений на честь Святої великомучениці Параскеви названої П'ятницею. 

Третій храм був створений в пам'ять самого засновника цього монастиря, преподобного Антонія, і знаходиться поруч з келією преподобного, з'єднуючись з нею печерним переходом.

    

А ще Ви матимете чудову можливість оздоровитися цілющими водами джерел, які б'ють прямо зі скель. Ці джерела було переобладнано на спеціальні купальні, які постійно освячуються священиками монастиря. Зазначають, що лікувальні властивості цих джерел зцілюють по вірі не тільки всі захворювання опорно-рухового апарату, але й онкологічні захворювання. Температура води досягає лише 4 С.

  

Після відвідин с. Лядова стежки туризму проведуть нас із Вами до ще одного загадкового села - Буша,  яке має багатовікову історію.

В XII-XIII століттях воно входило до складу Галицько-Волинського князівства, пізніше - до Великого князівства Литовського. Згодом у 1580 році Буша стало частиною  Речі Посполитої і часто піддавалася татарським набігам. З населенням близько двох тисяч людей на початку XVII століття Буша отримало статус міста. Сама назва походить від імені жінки, яка вціліла після знищення печенігами міста Антопіль (стара назв с. Буша). За народними  переказами -  "Буша - бо ж залишилась одна душа".

   

На теренах цього чарівного села виявлено знаряддя трипільської культури, кераміка черняхівської та інші свідоцтва існування поселення протягом декількох тисячоліть. Місцями село, якому вже більше 700 років, нагадує мальовничі Карпати, куди можна втекти від буденщини і метушні. Крім того, у 2000 році в селі відкрили Державний історико-культурний заповідник «Буша».

На що ж можна подивитися в Буші запитаєте Ви? По-перше, на “Скельний храм” дохристиянської та християнської епох. На цьому храмі виявили унікальний скельний рельєф, що зображає світове дерево, півня, оленя, і схилену до долу людину. До якого історичного періоду він відноситься, і досі точно невідомо, як невідомо і те, що позначає вирізаний над фігурами таємничий прямокутник.

Одні розповідають, що це телевізор, такий собі міні-порт для спілкування з прибульцями, типу сучасні технології в минулому. Інші ж стверджують, що це  просто геометрично зображене поле. Цікаво те, що навпроти цього екрану на сусідній скелі є такий отвір, схожий на проектор.  

  

По-друге, кожному туристу випаде нагода поблукати по руїнах Бушанської фортеці, зруйнованої вщент під час визвольної війни (1648-1654 рр). Замок потрапив в оточення польських військ, і після кровопролитних боїв поляки все-таки проникли всередину, але були підірвані разом з більшою частиною самого замку. Тоді у фортеці  налічувалося шість веж, в кожній з  яких був окремий пороховий льох. Єдина вціліла вежа стоїть на цьому місці донині, але вже перероблена в дзвіницю.

По-третє, Вас обов’язково вразить Козацьке кладовище.  Воно розташоване на горі, яка височить над територією Бушанського замку. Тут можна побачити безліч масивних кам'яних козацьких хрестів різноманітних форм: з колом посередині, хрести у вигляді "треф". Крім того, варто зазначити, що з  цього місця відкривається найкраща панорама села.

   

Четвертою родзинкою с. Буша прийнято вважати Гайдамацький яр – грабовий ліс, вкритий  брилами та скелями: "Гриб", "Баран", "Вісячка", іншими витворами мистецтва. Тут гайдамаки переховувалися під час Коліївщини. Ходить легенда, що в цьому містичному місці колись жив велетень. Крім того у яру є столики з лавочками, відведені  під багаття місця, де ми матимемо можливість щось перекусити.

Також варто відзначити, що дуже багато об’єктів у селі обставлені сучасними, витесаними з каменю фігурами. Так прикрасили церкву,  струмок, який тече прямо зі скелі - справа рук різних  скульпторів,  художників, майстрів,  що кожного року сюди приїздять  і влаштовують пленери. Місцеві також люди творчі. Одна сім’я Пирняків займається  народними промислами, виготовляє ляльки-мотанки, вироби з кераміки.

  

Можна дуже довго розповідати про різноманіття архітектурних пам'яток українськиї сіл, про неповторність та красу їх ландшафтів, але краще хоч раз поїхати та побачити особисто. Тому не зволікайте, а мерщій телефонуйте та бронюйте найкращі місця в комфортабельному автобусі.

Ми гарантуємо Вам яскраві емоції та незабутні враження!!!